Beynəlxalq Ədalətli Oyunlar Komitəsinin prezidenti Türkiyəyə səfər edib

Bugünlərdə Beynəlxalq Ədalətli Oyunlar Komitəsinin prezidenti Jeno Kamuti və köməkçisi Daniel Kozseqi Türkiyəyə səfər ediblər. Səfər çərçivəsində qonaqlar Türkiyə Milli Olimpiya Komitəsinin Ədalətli Oyunlar Komissiyasında olub, “Altınordu” futbol klubu ilə tanış olublar. Səfərlə bağlı “turksporajansı.com” saytı geniş material dərc edib. Maraqlı olacağını nəzərə alıb materialı oxucularımıza təqdim edirik.

Altınordu ve Başkan Özkan

CIFP’den tam not aldı

İZMİR(TSA)- Türkiye’de modern spor yapısına örnek olan Altınordu ve bu yapıyı  yaratan kulüp başkanı Seyit Mehmet Özkan 2018 Dünya Fair Play ödülüne aday gösterilmişti. Dünya Fair Play Konseyi CIFP’in Başkanı, iki olimpiyat eskrim şampiyonu ve ünlü bir doktor olan Macar Jeno Kamuti, asistanı Daniel Köszegi ile Altınordu’yu görmek ve Başkan Özkan ile tanışmak üzere  hafta içinde İzmir’e geldi. Onlara TMOK Fair Play Konseyi Başkanı, CIFP  Konsey Üyesi Erdoğan Arıpınar ve TMOK Fair Play Konseyi’nin İzmirli üyesi, Gazeteci, EFPM Fair Play ödülü sahibi Avni Erboy katıldılar. Altınordu konukları hava alanında çiçeklerle karşıladı.

Yerleşkeler gezildi

Fair-Play heyetinin ziyareti Kuşadası Beytullah Baliç Yerleşkesi’nde başlayıp, Torbalı Metin Oktay Yerleşkesi ve Selçuk İsmet Orhunbilge Tesisleri ile devam etti. Heyete, Altınordu organizasyonu hakkında geniş kapsamlı sunumlar yapıldı, kulübün misyonu ve vizyonu ile ilgili detaylı bilgiler aktarıldı. Bir jest olarak masalara CIFP bayrakları konuldu. Kamuti ve Daniele arkasında isimleri yazılı Altınordu formaları ve şükran belgeleri verildi. Öğle yemeğinde Başkan Özkan ile buluşan heyet, zamanının önemli bir bölümünü ise Tatil Şenliği’ne katılan binlerce çocukla İsmet Orhunbilge Tesisleri’nde geçirdi.

Tatil şenliğindeki Altınordulu çocukların Dr. Kamuti’nin etrafını sararak “Jeno Dede Hoş geldin” diye tezahürat yapmaları Kamuti’yi çok mutlu etti.

Görüşler ve Gelecek

Kamuti, bu yıl ödül seçimin önümüzdeki Mart ayında yapılacak toplantıda gerçekleşeceğini söyleyerek, “Altınordu, beklentilerimin çok üzerinde adeta fantastik bir kulüp, Macaristan’a dönünce oradaki futbol adamları ile konuşacağım İzmir’e gelerek Altınordu’yu incelemeleri  ve Macaristan’da benzerini kurmalarını tavsiye edeceğim’’ dedi. Dr. Kamuti, Altınordu gibi bir kulüple daha önce hiç karşılaşmadığını belirterek, “Dinlemek ve yaşamak çok farklı şeyler. Konsey üyemiz dostumuz Erdoğan Arıpınar, Altınordu ile ilgili bize bugüne kadar çok şey anlattı. Ancak gelip, 30 milyon Türk genci için yapılanları görünce çok duygulandım. Altınordu fantastik bir kulüp. Saha içinde ve dışında verilen eğitimler çok önemli.  Çocukların mutluluğu ise her şeyin ötesinde” dedi. Altınordu’yu özel olarak takip etiklerini ifade eden Arıpınar ise, “Seyit Mehmet Özkan, Dünya Fair-Play Ödülü’nü hak eden, ülkemizde bir spor kültürünün oluşmasına yönelik yapılan çalışmaların öncüsü olduğunu Başkan Kamuti ile birlikte yaşayarak gördük. Altınordu gibi kulüplerin çoğalması, ülkemizin sporda istenilen çizgiye ulaşmasını sağlayacaktır. Özkan eğer Dünya Fair-Play Ödülü’nü kazanırsa, bu ödülü kendisine 30 milyon genç adına vereceğiz” diye konuştu. Kamuti’nin çok özel bir isim olduğunun altını çizen Özkan ise “Kamuti, ilk spora başladığı günden bu yana (İyi Birey, İyi Vatandaş, İyi Sporcu) mottomuzu adeta temsil eden, başlı başına bir başarı hikayesi. Kendisine felsefemizi anlattık ve iyi birey olmanın bizler için ne kadar önemli olduğunu gösterdik. Spor yapan binlerce çocuğumuz ile bir araya gelmesi onu gerçekten çok etkiledi. Biz, kendimizi bu toprakların çocuklarına adadık ve bunun anlaşılması gurur verici bir olay” dedi. Ziyareti TRT özel ekibi takip etti ve kayda aldı. Konuklar ertesi gün İstanbul ve Budapeşte’ye hareket ettiler.

Bu xəbərə də bax

Qalib idmançılarla görüş keçirilib

Avqustun 17-19-da Latviyanın Riqa şəhərində cüdo üzrə yeniyetmələr arasında  keçirilən Avropa birinciliyində uğur qazanan “Gömrükcü” İdman …